نقش ورزش در جلوگیری از اعتیاد


نقش ورزش مستمر در افزایش هورمون رشد: هورمون رشد که باعث ایجاد انگیزه ، شور و شوق زندگی در فرد می شود ، در سن 20 سالگی حداکثر تراوش خود را دارد و طبق تحقیقات متخصصین در هر 10 سال ، 15 درصد از تراوشاین هورمون کاسته می شود ،‌در حالیکه ورزش مرتب میزان تراوش هورمون رشد را در سنین بالا در بدن تنظیم می کند .
نقش ورزش در ایجاد روحیه نشاط و از بین بردن افسردگی: ورزش مرتب می تواند باافزایش روحیه ی شادی و نشاط ، افسردگی را در فرد کاهش دهد و تا حدودی جایگزین مواد مسکن خارجی می شودکه از خارج به بدن وارد می شود . به طور کلی زمانیکه فرد توسط ورزش به روحیه ای با نشاط دست یافته و بر اضطرابها و افسردگی های خود غلبه نمود ،‌نیازی به مواد مخدر ندارد . از دیگر فواید ورزش مستمر ،کاهش چربی مضر خون( L.D.L)و افزایش چربی مفید خون مانند ( H.D.L ) است که این امراز تجمع چربی داخل عروق و تنگی و انسداد رگها جلوگیری می کندو در مجموع از وقوع سکته های قلبی و مغزی و افزایش فشار خون جلوگیری میکند. پس زمانیکه در اثر ورزش سیستم ایمنی بدن قوی تر شد،سلولهای سرطانی نیز کمتر خود را نشان می دهند واین امر موجب کاهش احتمال بروز سرطان در افراد است . ورزش مستمر حدود 25 تا 30 سال عمر انسان را افزایش می دهد: هر یک از ارگانهای بدن دارای عمر خاصی است ، به عنوان مثال قلب انسان در هنگام حیات حدود 2 میلیارد بار میتپد که در این رابطه ضربان قلب انسانهای مضطرب و عصبانی حدود 80 الی 85 بار است که با ضرب این تعداد در دقیقه و ساعت و روز و تقسیم آن بر 2 میلیارد ،‌عمر متوسط افراد عصبانی حدود 50 سال در می آید ولی با توجه به اینکه نبض افراد ورزشکار حدود 50 بار در دقیقه می زند با انجام عملیات قبلی ، طول عمر متوسط این افراد به حدود 85 می رسد و این نشان می دهد که ورزشکاران حدود 30 سال بیشتر از بقیه افراد عمر می کند .
تعریف علمی اعتیاد:
اعتیاد یعنی وابستگی به مواد به گونه ای که کاملا مضر به خود شخص و اجتماع باشد و مواد به هر نوع ترکیب شیمیایی که باعث تغییر در کارکرد مغز شود گفته می شود این تغییر می تواند به صورت هیجان، افسردگی، رفتار ناهنجار، عصبانیت ها یا اختلال در قضاوت باشد.
معتاد کیست؟ معتاد کسی است که براثر مصرف مکرر و مداوم متکی به مواد مخدر یا دارو شده‌باشد یا به عبارت دیگر« قربانی هر نوع وابستگی دارویی یا روانی به مواد مخدر معتاد شناخته می‌شود.»از نظر آ‌سیب‌شناسی هر دارویی که پس از مصرف چنان تغییراتی را در انسان بوجود آورد که از نظر اجتماعی قابل قبول و پذیرش نباشد و اجتماع نسبت به آن حساسیت یا واکنش نشان دهد، آن دارو مخدر است و کسی که چنین موادی را مصرف می‌کند معتاد شناخته می‌شود.بنابراین، معتاد به کسی می‌گویند که در نتیجه استعمال متمادی دارو در بدن وی حالت مقاومت اکتسابی ایجاد شده به شیوه‌ای که استعمال مکرر آن موجب کاسته‌شدن تدریجی اثرات آن می‌گردد. از اینرو، پس از مدتی شخص مقادیر بیشتری از دارو را می‌تواند بدون بروز ناراحتی تحمل کند و در صورتی که دارو به بدن وی نرسد، اختلالات روانی و فیزیکی در او ایجاد می‌شود.

/ 0 نظر / 169 بازدید