ورزش ایران در سالی که گذشت

وزنه برداری، کشتی آزاد و فرنگی و تکواندو موفق ترین رشته های ورزشی ایران در سال ۱۳۹۰ بودند.

این چهار رشته ورزشی، ۹ نفر را به روی سکوی شماره یک رقابت های بزرگسالان جهان فرستادند.

در رشته های تیمی، والیبال ایران حرف اول آسیا را زد و در جام جهانی نیز خوش درخشید. دو و میدانی مردان و زنان هم سال خوبی را سپری کرد.

اما در حالی که علاقه‌مندان بسکتبال منتظر سومین قهرمانی ایران و رویارویی مجدد با چین در بازی پایانی جام ملت های آسیا بودند، این تیم مقابل اردن شکست خورد تا نتواند از عنوان قهرمانی‌‌اش دفاع کند و مانند هندبال، شانس حضور در المپیک را هم از دست بدهد.
در جودو سریال ناکامی ها سال های اخیر تداوم پیدا کرد و سرانجام منجر به برکناری علیرضا امینی رییس این فدراسیون و انتصاب محمدعلی رستگار شد.

در بوکس نیز سریال ناکامی ها تداوم داشت اما برخلاف جودو، رییس این فدراسیون یعنی احمد ناطق نوری پس از ۲۳ سال همچنان در سمت خود باقی است و از این حیث، صاحب یک رکورد در تاریخ ورزش ایران شده.

در تنیس، تیم بانوان ایران در مسابقات فدکاپ آسیا با نتیجه ۳-۰ مغلوب فیلیپین شد. دختران ایران در نخستین بازی نیز با همین نتیجه به هند باخته بودند.

تیم مردان تنیس ایران هم که در دهه ۷۰ میلادی حرف اول آسیا را می زد، در دسته سوم رقابت های دیویس کاپ قاره آسیا قرار گرفت.

در پینگ پنگ، برای نخستین بار در تاریخ این رشته ورزشی، یک ورزشکار زن ایرانی به بازی‌های المپیک راه یافت.

در رقابت‌های انتخابی کسب سهمیه المپیک ۲۰۱۲ لندن در منطقه آسیای میانه که به میزبانی تهران برگزار شد، ندا شهسواری که قبلاً از یلنا شاگارووا شکست خورده بود، انتقام شکست قبلی را از این حریف سر‌شناس گرفت. رتبه جهانی شاگارووا ۱۷۸ پله از شهسواری بالا‌تر بود.

در رقابت‌های مردان نوشاد عالمیان توانست محمدرضا اخلاق‌پسند با تجربه‌ترین بازیکن ایرانی حاضر در رقابت‌ها را مغلوب کند و جواز حضور در المپیک لندن را بگیرد.

در سالی که گذشت زنان ایرانی غیر از پینگ پنگ در رشته های تیراندازی، تکواندو و دو و میدانی نیز موفق به کسب سهمیه المپیک شدند.

شرح نتایج رشته های موفق ورزش ایران در سال ۱۳۹۰ در ادامه آمده است.   

 

تکواندو

ایران در بیستمین دوره مسابقات جهانی تکواندو به میزبانی کره جنوبی با سه مدال طلای یوسف کرمی، فرزاد عبداللهی و علیرضا نصر آزادانی روی سکوی قهرمانی ایستاد.

این در حالی است که هر ۱۹ دوره قبلی را کره جنوبی فتح کرده بود اما سرانجام، ایران نوار قهرمانی های متوالی سرزمین مهد تکواندو را قطع کرد.

رضا مهماندوست سرمربی تیم ایران در پایان رقابت ها به عنوان توانست با پیشی گرفتن از کره جنوبی میزبان رقابت ها، عنوان برترین مربی جهان را نصیب خود کرد.

مهماندوست اما پس از قهرمانی در تورنمنت منچستر از سمت سرمربیگری تیم ملی ایران برکنار شد.

او نسبت به "دروغگویی مسئولان فدراسیون تکواندوی جمهوری اسلامی ایران" معترض بود و می گفت: من از آقایان نمی گذرم. پولی که حق زن و بچه ام بوده را به من ندادند. فقط می گویم فدراسیون در حقم نامردی کرد. این همه زحمت در این چند سال برای تبدیل تکواندوی ایران به قدرت اول دنیا کشیدم که در آخر این طور جوابش را گرفتم.

پس از برکناری مهماندوست، فریبرز عسگری به عنوان سرمربی سکان تیم ملی را در اختیار گرفت. هادی ساعی قهرمان المپیک نیز به عنوان مدیر فنی تیم ملی انتخاب شد.
 

کشتی آزاد

تیم ملی کشتی آزاد ایران در مسابقات جهانی  استانبول، رقابتی تنگاتنگ با روسیه برای کسب عنوان قهرمانی داشت. اگر فردین معصومی در حد انتظار ظاهر می‌شد ایران می‌توانست پس از ۴۶ سال، بار دیگر خارج از خانه به مقام قهرمانی جهان دست یابد.

تیم های آمریکا و آذربایجان پس از ایران در رده های سوم و چهارم ایستادند.

حسن رحیمی نماینده وزن ۵۵ کیلوگرم با پیروزی مقابل کشتی گیر آمریکایی در دیدار رده بندی نشان برنز را به گردن آویخت.

مهدی تقوی در ۶۶ کیلو ابتدا دمیتروف از مقدونیه را شکست داد و سپس از سد اینوکنتف از قرقیزستان گذشت. علی شابانووا از بلاروس و آدام باتیروف از روسیه نیز مقابل قهرمان سال ۲۰۰۹ جهان تسلیم شدند.

تقوی در نیمه نهایی مقابل لیوان لوپز کوبایی با نتیجه ۶-۰ برنده شد و در فینال این وزن، تاتسوهیرو یونمیتسو از ژاپن را ۴-۰ مغلوب کرد تا روی سکوی نخست جهان بایستد.

رضا یزدانی در ۹۶ کیلوگرم مقابل گوانزالز از اسپانیا با ضربه فنی به پیروزی رسید. گرگلی کیس از مجارستان و روسلان شیخ‌اف از بلاروس را از پیش رو برداشت. او در مرحله نیمه نهایی به مصاف بولتیچ کشتی گیر نیرومند نیجریه ای رفت و ۸-۱ برنده شد.
یزدانی در فینال هم در برابر سرهات بالچی از ترکیه پیروز شد تا روی سکوی شماره یک جهان بایستد.

صادق گودرزی در ۷۴ کیلو با شکست مقابل جردن باروز آمریکایی نایب قهرمان شد تا پس از برنز ۲۰۰۹ و نقره ۲۰۱۰، سومین مدال پیاپی جهانی اش را به سینه بزند.

آزادکاران ایرانی همچنین با سرمربیگری رسول خادم با کسب پنج مدال طلا عنوان قهرمانی آسیا را نصیب خود کردند. این تیم پارسال عنوان قهرمانی را به ازبکستان واگذار کرده بود.
 
در رقابت های سال ۲۰۱۲ که به میزبانی کره جنوبی برگزار شد، حسن رحیمی، مهدی تقوی، صادق‌ گودرزی، احسان لشگری و پرویز هادی با شکست حریفان خود به مدال طلا دست یافتند.
 

کشتی فرنگی

در رقابت های کشتی فرنگی قهرمانی جهان، محسن حاجی پور و قاسم رضایی دو فرنگی کار ایرانی به دلیل برخورد با رقبای اسراییلی و عدم انجام مبارزه، از دور رقابت ها حذف شدند تا تیم ملی کشتی فرنگی ایران، بخت قهرمانی تیمی در این مسابقات را از دست بدهد.

با وجودی که ترکیب تیم ملی با حذف این دو نفر ناقص شده بود، شاگردان محمد بنا در سایر وزن ها خوش درخشیدند.

امید نوروزی در فینال ۶۰ کیلوگرم موفق شد آلمات کبیسبایف نفر سوم سال ۲۰۱۰ جهان از قزاقستان را شکست دهد و روی سکوی قهرمانی بایستد.

در وقت اول کشتی فینال، نوروزی با یک بارانداز دیدنی ۲-۰ برنده شد. در تایم دوم کشتی‌گیر قزاق به پیروزی رسید.

در وقت سرنوشت ساز سوم، نوروزی ابتدا سه امتیاز عقب افتاد اما با خاک کردن حریف و اجرای بارانداز و سپس سالتو، در نهایت ۶ بر ۵ برنده شد.

سعید عبدولی هم در فینال ۶۶ کیلوگرم موفق شد منوچهر تسخادایا نایب قهرمان سال ۲۰۰۹ جهان از گرجستان را سه بر صفر مغلوب کند و مدال طلا را به گردن بیاویزد.
ماتیوژ وانکه از لهستان، فرانک استابلر از آلمان، دارخان بایاخمتوف از قزاقستان و کیم هیون وو از کره جنوبی، کشتی‌گیرانی بودند که عبدولی برای رسیدن به فینال، از سر راهش کنار زده بود.

در مسابقات جهانی کشتی فرنگی، بشیر باباجان زاده در ۱۲۰ کیلوگرم روی سکوی سوم ایستاد که اولین مدال تاریخ کشتی فرنگی ایران در این وزن محسوب می شود.
 

والیبال

ایران در حضور بیش از ۱۷ هزار تماشاگر با پیروزی ۳-۱ مقابل چین، برای اولین بار قهرمان جام ملت‌های آسیا شد.

شاگردان خولیو ولاسکو در این دوره از مسابقات با قدرت ظاهر شدند و در مرحله گروهی توانستند ژاپن، مدافع عنوان قهرمانی را شکست دهند و تا مرحله نیمه نهایی حتی یک گیم را نیز واگذار نکردند.

والیبالیست‌های ایران در دیدار برابر کره‌جنوبی گیم اول را باختند و در دیدار فینال نیز گیم نخست را به چین واگذار کردند، اما به جز این دو گیم، سایر نتایج را به سود خود به پایان رساندند.

ایران در شرایطی به قهرمانی رسید که از ۱۶ دوره، در ۱۴ دوره این بازی ها حضور داشته. یک عنوان سومی در سال ۲۰۰۳ و عنوان نایب قهرمانی در دوره قبلی، مهم ترین موفقیت های والیبال ایران محسوب می شد که حالا با کسب مدال طلا، هر سه رنگ مدال ها را در ویترین افتخارات خود دارد.

در پایان این رقابت ها آرش کمالوند، امیر حسینی و فرهاد ظریف به ترتیب توانستند عنوان با ارزش ترین بازیکن، بهترین پاسور و بهترین بازیکن آزاد را از آن خود کنند.

والیبال ایران در رقابت های جام جهانی ۲۰۱۱ به میزبانی ژاپن هم شروع درخشانی داشت و پس از پیروزی ۳ بر یک مقابل ژاپن موفق شد در عین شگفتی کارشناسان والیبال جهان، تیم‌های قدرتمند صربستان، لهستان و آرژانتین را هم مغلوب کند.

مردان ولاسکو تا قبل از بازی با چین، عملکرد خوبی داشتند اما بازی ضعیف مقابل این تیم که در قعر جدول بود، باعث شد ایران ضمن نزول در جدول، سه بازی پیاپی مقابل برزیل، روسیه و ایتالیا را نیز واگذار کند.

سیر نزولی در بازی های آخر باعث شد والیبالیست های ایرانی جایگاه چهارمی در اواسط مسابقات را با عنوان نهمی در پایان مسابقات عوض کنند.


وزنه برداری

 چین قهرمان مسابقات جهانی وزنه برداری شد، روسیه و ایران نیز در رده های بعدی قرار گرفتند. ایران با ۵ طلا، ۲ نقره و ۴ برنز هر شش سهمیه المپیک لندن را کسب کرد.
در هفتاد و نهمین دوره رقابت‌های وزنه‌برداری قهرمانی جهان و گزینشی المپیک لندن که به میزبانی پاریس به انجام رسید، مدال طلای مجموع و دو ضرب دسته ۸۵ کیلوگرم به کیانوش رستمی از ایران رسید.

سعید محمدپور وزنه‌بردار ۱۹ ساله دسته ۹۴ کیلوگرم هم به دو مدال برنز دست یافت.
بهداد سلیمی و سجاد انوشیروانی وزنه برداران فوق سنگین ایران در شب پایانی مسابقات قهرمانی ۲۰۱۱ جهان به میزبانی پاریس، مدال‌های طلا و نقره را نصیب خود کردند.

در شب پایانی مسابقات، بهداد سلیمی ضمن تکرار عنوان قهرمانی خود موفق شد رکورد حرکت یکضرب جهان که در اختیار حسین رضازاده بود را پس از هشت سال فرو بریزد.
رضازاده سال ۲۰۰۳ در مسابقات قهرمانی آسیا به میزبانی چین، ۲۱۳ کیلوگرم را بالای سر برده بود. سلیمی اما در پاریس، با ۲۱۴ کیلوگرم حدنصاب تازه‌ای برای جهان به جا گذاشت.
این رکورد، تنها رکورد شکسته شده در تمام وزن‌های بخش مردان این دوره از رقابت‌ها بود. در رده زنان ۶ رکورد جهانی ترقی پیدا کرد اما در بزرگسالان غیر از رکوردشکنی سلیمی، فقط یک رکورد نوجوانان جهان جابه جا شد.

سلیمی در پشت صحنه نیز در حالی که اشک شوق می‌ریخت گفت: "به همسرم قول داده بودم این رکورد را بشکنم. خوشحالم که به قولم عمل کردم و این رکورد تقدیم به همه ایرانیان. رکوردهای بهتر را هم گذاشته‌ام برای المپیک."
 

دو و میدانی

سیزدهمین دوره از رقابت‌های دو و میدانی قهرمانی جهان به میزبانی کره جنوبی و در ورزشگاه ۶۷ هزار نفری دایگو برگزار شد.

ایران در این مسابقات با مدال برنز احسان حدادی در پرتاب دیسک که نخستین مدال تاریخ دو و میدانی این کشور در مسابقات جهانی محسوب می شود، همراه با هشت کشور دیگر در رده نهم قرار گرفت.

مدال طلای پرتاب دیسک مانند سال ۲۰۰۹ نصیب روبرت هارتینگ از آلمان شد. او سه پرتاب بالای ۶۸ متر داشت. پرتابگر قدرتمند آلمانی حدود ۲ متر از نفر دوم و ۳ متر از نفر سوم یعنی احسان حدادی پیش افتاد!

گرد کانتر از استونی که قهرمان المپیک پکن است، مدال نقره را به گردن آویخت.
این برای دومین بار بود که حدادی به فینال رقابت های جهانی راه پیدا می کرد. او سال ۲۰۰۷ در اوزاکا به فینال رسید اما هفتم شد.

در پنجمین دوره مسابقات دوومیدانی داخل سالن قهرمانی آسیا به میزبانی چین نیز
مریم طوسی، دونده دوهای سرعت، موفق شد نام خود را به عنوان نخستین بانوی ایرانی که در این رشته موفق به کسب مدال طلای آسیا شده است ثبت کند. او ۴۰۰ متر را طی ۵۳ ثانیه و ۸۵ صدم ثانیه پیمود تا رکورد ملی که در اختیار خودش بود را نیز بشکند.

/ 0 نظر / 58 بازدید