اسلم بال

تاریخچه :
ورزش اسلم بال توسط فردی به نام مسیون گوردن ابداع شد زیرا او قصد داشت یک ورزش ترکیبی بوجود بیاورد که شباهت بسیاری به بازیهای ویدئویی به شکل واقعی داشته باشد . در مسیر توسعه این ورزش او با فردی به نام ما یک تتولین که یک تولیدکننده فیلم و برنامه های تلویزیونی بوده آشنا شد . او پس از مدتی پیشنهاد همکاری با گوردن را پذیرفت . اندیشه خلاق آنها صرف توسعه این بارز می گردید . در این مسیر تمام زوایا از قبیل ساختار و اوت و تیم مورد توجه قرار گرفت . شش ماه بعد پس از اولین ملاقات آخر با هم در یک انبار واقع در شرق لوس آنجلس زمین این بازی تاسیس گردید .
پس از آن گوردن سعی کرد تا بازیکنان خیابانی بسکتبال را راضی کند که ایده جدید او را امتحان کنند ، او قصد داشت تا بازیکنان ماهرو قوی را بیانک می توانند همزمان با پرش از روی ترامپولین با تیم حریف رقابت کنند و در میان هوا توپ را پرتاب کنند .
پنج عضو جدید با نامهای جیمزویلیس ، سین جکسون ، دیوید ردموند ، مایکل گلومن و جف شریدان با گوردن تمرین می کردند تا اولین تیم اسلم بال شکل بگیرد . بزودی بازیکنان بیشتری به این تیم ملحق شدند که شامل کسانی همچون استان فلچر ، راب ویلسون و دایان منیز
می شدند .

اولین بازی که در شهر لوس آنجلس ایالت کالیفرنیا انجامشد مورد توجه بازیکنان خیابانی بسکتبال قرار گرفت . ظرف مدت یکسال 400 نفر بعنوان بازیکنان مستعد در این ورزش ثبت نام کردند . مسابقات اولیه انجام گروه گزینش بازیکنان بر اساس توانایی ورزشی ، کنترل بودن و آگاهی از شرایط زمین بازی صورت پذیرفت . در سال 2002 اسلم بال به صحنه تلویزیون کشیده شده بر روی شبکه ملی (شبکه spike Tv) پخش می شود .
در سال 2007 رقابت قدرتی اسلم بال در شهر هوپ سیتی در مرحله رقابتهای چهارم نهایی آتلانتا برگزار گردید .
در 16 جولای سال 2007 رقابتهای اسلم بال در شبکه (ایتالیک) پخش شد و مورد توجه بسیار زیادی قرار گرفت .

قوانین و مقررات :
هیچ هیات بین المللی داوری ورزششی برای اسلم بال وجود ندارد . امروزه تلاش بر این است که این بازی به صحنه رقابتهای بین المللی در اروپا و خاورمیانه کشیده شود . هدف از انجام این بازی ، مغلوب کردن حریفتن با استفاده از مجموعه ای از شوتها و سرویسهاست در حالی که حریفان هم در حال دفاع و ممانعت از این شوتها می باشند . اگر توپ بدون اینکه بازیکن مهاجم حلقه را لمس کند به داخل حلقه پرتاپ شود دو امتیاز به تیم پرتاب کننده تعلق می گیرد . اگر توپ بدون اینکه بازیکن مهاجم حلقه را لمس کند به داخل حلقه پرتاب شود دو امتیاز به تیم پرتاب کننده تعلق می گیرد . سرویسهای معمولی در اسلم بال که درون سبد می افتند سه امتیاز می گیرند . در دو دقیقه پایانی بازی تمام شوتها و ضربه های خارج و بالای ترامپولین و در محدوده خط کناری ترامپولین ، سه امتیاز می گیرند .

مقررات بازی کردن :
این قوانین اصول بازی را منعکس می کنند . بازی در دو نیمه هشت دقیقه ای انجام می شود . هر نیمه با یک ضربه آزاد آغاز می شود که بر عکس ضربات آهسته انجام می شود . در هر نقطه ای که بازیکنان افراد تیم حریف را زیر نظر می گیرند توپ باید بدون برخورد به نقطه اوج خود برسد . زمان استراحت بین دو نیمه 10 دقیقه می باشد و تنها زمانهای اضافه ای که به بازی دادن می شود در دو دقیقه آخر یک بازی معمولی است . مدت زمان زدن شدت یا ضربه 15 ثانیه است و در صورتی که در این زمان ضربه ای زده نشود . توپ به تیم حریف داده می شود . در نیم دوم تیمها جای خود را تعویض می کند . در صورت برایر شدن امتیاز هر دو تیم وقت اضافه به آن تعلق نمی گیرد بلکه در یک بازی ویژه با نام (فیس آف) نتیجه بازی معلوم می شود که در آن هر کدام از تیمها سه بازیکن را انتخاب می کنند که با آنها به رقابت بپردازند .

تجهیزات :
یک زمین معمولی بازی اسلم بال به اندازه 5/30 متر در 19 متر می باشد . این نوع زمین بازی پیشرفته ترین شکل از زمینهای ژمیناستیک می باشد . سطح فنری زمین بر روی دو مجموعه متشکل از 4 ترامپولین تعبیه شده است که در انتهای هر کدام از نیمه های زمین قرار گرفته
است . اندازه هر کدام از ترامپولینها 1/2 متر در 2/4 متر می باشد. در بین ترامپو اینها محدوده های محافظی قرار گرفته است که سطح کلی آنها به اندازه 4/2 متر و از جنس شیشه قابل انعطاف می باشد که بسیار شبیه به سطح زمین هاکی می باشد . بازیکنان کلاهها و تجهیزات محافظ استفاده می کنند تا بدین وسیله از اعضای بدنشان محافظ کنند . این تجهیزات شامل محافظهای زانو و آرنج و یک نوع خاص از کلاه ایمنی سبک می باشند.

/ 3 نظر / 82 بازدید
امانی

سلام و خسته نباشید. میخواستم بدونم شما در مورد استفاده صحیح از تردمیل و برنامه درست برای از بین بردن شکم و پهلو میتونین راهنماییم کنید یا نه؟ ممنون

سید میثم ساداتی

سلام منم دانشجوی ترم اخر فیزیولوژی ورزش هستم علاقه زیادی هم به دانشجویان تربیت بدنی دارم با ارزوی موفقیت اگر مایلید تبادل لینک کنیم

مهسا

مطلب جالبی بود تا حالا اسم این رشته رو نشنیده بودم مرسی از اطلاع رسانیتون