دونده‌ای با سوخت جت

 

شاید بالاخره یک روز برسد که اوسین بولت کاری را انجام دهد آدم معمولی از پس آن برآید اما مسلما این روزها که هر کسی از عهده انجام شگفت‌آفرینی‌های این دونده جاماییکایی برنمی‌آید. حتی موریس گرین، قهرمان سابق دوی 100 متر جهان هم از سرعت بولت حیرت‌زده شد و احتمالا در دل خدا را شکر کرده که با این دونده هم‌دوره نبوده است.
دارنده 3 مدال طلای دوی 100، 200 متر و امدادی المپیک پکن، یک بار دیگر دست به شگفتی زد تا با ثبت رکوردی جدید فاتح دوی 100 متر مسابقه‌های جهانی دو و میدانی برلین شود. بولت 22 ساله این مسافت را در 9 ثانیه و 58 صدم ثانیه پیمود تا از یک سو رکورد سال گذشته‌اش در المپیک را به میزان 11 صدم ثانیه ارتقا دهد و لقب سریع‌ترین انسان روی زمین را برای خودش حفظ کند و از سوی دیگر به رقیب امریکایی‌اش، تایسون گای، که پیش از آغاز مسابقه‌ها رجز‌خوانی‌های زیادی کرده بود بفهماند هنوز خیلی مانده تا به او برسد. گای با 13 صدم ثانیه اختلاف دوم شد، در شرایطی که کمتر کسی تصور می‌کرد بولت بتواند همان رکورد سال قبل‌اش در المپیک (69/9) را بشکند یا حتی تکرار کند این اعجوبه دنیای دو و میدانی همه را به اشتباه بودن تصوراتشان از او واداشت. بولت زودتر از سایرین از خط پایان گذشت تا علاوه بر دریافت جایزه 60 هزار دلاری کسب مدال طلا، 100 هزار دلار دیگر هم برای رکوردشکنی به جیب بزند.72 سال پیش در همین ورزشگاه المپیا اشتادیون برلین بود که جس اوونز رکوردی را در دو و میدانی ثبت کرد که تا قبل از یکشنبه شب کسی تصور نمی‌کرد شکسته شود اما حتی گای می‌دانست رقیب جاماییکایی‌اش به رکورد پکن قناعت نمی‌کند.
از زمانی که شیوه ثبت زمان دوندگان توسط کامپیوتر مدرن شد تا حق هیچ دونده‌ای حتی به اندازه یک صدم ثانیه پایمال نشود سابقه نداشته که در یک مسابقه چنین اختلافی میان نفر اول با سایرین باشد. حتی در این مسابقه 8 نفره، 5 دونده نتوانستند رکوردی زیر 93/9 ثانیه داشته باشند.
بولت که بعد از دیدن رکوردش روی اسکوربورد سر از پا نمی‌شناخت گفت: «آماده بودم و بعد از نیمه‌نهایی احساس خوبی داشتم. می‌دانستم که مسابقه‌ای بزرگ در راه است. تلاشم را کردم و به هدفم رسیدم، لحظه بزرگی است. کارم خود بود و از این بابت خیلی خوشحالم. آمده بودم تا رکورد جهان را جابجا کنم و موفق هم شدم. اولش فکر می‌کردم نمی‌توانم حتی یک صدم ثانیه رکورد قبلی‌ام را کاهش دهم اما حالا فهمیده‌ام برای من هر چیزی ممکن است.»
تایسون گای امریکایی اگرچه اصلا نتوانست در حد و اندازه‌های بولت ظاهر شود اما با همان رکورد 9 ثانیه‌ و 71 صدم ثانیه‌اش لقب سریع‌ترین دونده امریکا را به خود اختصاص داد. رکوردی که او ثبت کرد برای قهرمانی در هر تورنمنتی کافی بود اما نه در جایی که بولت هست. او که 2 ثانیه رکورد قبلی‌اش را بهبود بخشید، گفت: «از اینکه این مسابقه را باختم خیلی ناراحتم اما این سریع‌ترین زمانی بود که می‌توانستم داشته باشم.» قهرمان دوره گذشته رقابت‌ها درباره رکوردشکنی بولت هم گفت: «خوشحالم که او در 5/9 ثانیه دوید. می‌دانستم که می‌تواند. برایش آرزوی موفقیت می‌کنم.»
رقابت بولت و گای آنقدر داغ بود که کمتر کسی به نفر سوم که آسافا پاول بود توجه می‌کرد. او با ثبت زمان 84/9 ثانیه روی سکوی سوم ایستاد تا همان مدال برنزی که دو سال قبل به دست آورده بود را دوباره به گردن بیاویزد. او با این حال نسبت به موفقیت هموطن‌اش ابراز شادمانی کرد و گفت: «کاری که بولت کرد خیلی هیجان‌آور بود. او مرا به وجد آورد. اوسین به ما نشان داد که هرچیزی ممکن است.» رقابت بولت و تایسون‌گای هنوز تمام نشده چون این دوی امروز دوباره در دوی 200 متر به مصاف هم می‌روند.

نتایج دوی 100 متر
1-‌‌اسین بولت (جاماییکا) 58/9 ثانیه 2-‌‌تایسون گای (امریکا) 71/9 ثانیه 3-‌‌آسافا پاول (جاماییکا) 84/9 ثانیه 4- دنیل بیلی (93/9) ثانیه 5- ریچارد تامپسون (ترینیدادو توباگو) 93/9 ثانیه 6-‌‌ دواین چمبرز (انگلیس) 10 ثانیه 7-‌‌مارک برنس (ترینیدادو توباگو) 10 ثانیه 8-‌‌دارویس پاتون (امریکا) 34/10 ثانیه

پرتاب وزنه (زنان)
زمانی که والری ویلی در پرتاب اولش وزنه را 40/19 متر پرتاب کرد کسی فکر نمی‌کرد پرتابگر دیگری بتواند روی دست او بلند شود و همه مدال طلا را از آن این ورزشکار نیوزیلندی می‌دیدند اما مدافع عنوان قهرمانی شوک بزرگی به او و سایر تماشاگران وارد کرد.
اول گونگ لیائوی چینی با پرتاب 69/19 متری خود رکورد ویلی را پشت‌سر گذاشت و بعد از او هم نادین کلینرت بهترین رکوردش که 06/20 متر بود را تکرار کرد البته حدس تماشاگران درست بود چون در دور آخر این ویلی بود که با پرتاب 44/20 متری خود بالاتر از گانگ با رکورد 89/19 و کلینرت با رکورد 20/20 متر طلا را به گردن آویخت.

هفت گانه (زنان)
جسیکا انیس ورزشکار انگلیسی، ضمن پیروزی در دوی 80 متر موفق شد امتیازات خود را به 6731 برساند و با 238 امتیاز اختلاف نسبت به جنیفر اوسر با اقتدار اول شود و نخستین مدال طلای هفت‌گانه مسابقه‌های جهانی دو و میدانی را برای کشورش به ارمغان بیاورد. او بعد از پیروزی در این ماده گفت: «این دو روزی که مسابقه می‌دادم، طولانی‌ترین و بهترین روزهای عمرم بودند. هنوز نمی‌توانم باور کنم که قهرمان جهان شده‌ام. می‌خواهم گریه کنم.»

دوی استقامت (زنان)
اولگا کانسکینا از روسیه با ثبت زمان یک ساعت و 28 دقیقه و 9 ثانیه مسیر 20 کیلومتری را زودتر از حریفانش پیمود تا یک طلای دیگر را برای روس‌ها به ارمغان آورد. او که در المپیک پکن هم طلا گرفته بود مثل والری بورچین هموطنش که دو روز پیش در قسمت مدال به مدال زرین رسیده بود روی سکوی نخست ایستاد.او در حالی با اختلاف 25 ثانیه‌ای نسبت به نفر دوم زودتر از خط پایان عبور کرد که دمای هوا نسبت به روز مسابقه مردان 4 درجه گرمتر شده بود. بعد از کانسکینا، اولیو لافنین، دونده ایرلندی مدال نقره را به گردن آویخت و هونگ لیو از چین هم گردن‌آویز برنز را به دست آورد.
منبع:
:: برچسب‌ها: خبرهای ورزشی
ن : بهنام پارسا
ت : چهارشنبه ٢۸ امرداد ۱۳۸۸
نظرات ()
 
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.