تیم ملی کشتی آزاد ایران با برتری ۶-۱ مقابل روسیه، عنوان قهرمانی جام جهانی ۲۰۱۳ کشتی آزاد را نصیب خود کرد. این قهرمانی با حضور ۱۵ هزار تماشاگر در ورزشگاه آزادی رقم خورد.


استقبال از فینال جام جهانی به حدی بود که دو ساعت قبل از آغاز مسابقه، تلویزیون ایران اعلام کرد درهای ورزشگاه بسته شده و از علاقمندان ورزش خواست جریان مسابقه را از تلویزیون دنبال کنند.

آزادکاران ایران در مصافی تماشایی ضمن تکرار عنوان قهرمانی سال قبل که در باکو رقم خورده بود، انتقام شکست کشتی فرنگی را هم از روسیه گرفتند. ایران پیش از راهیابی به فینال، آمریکا را نیز در مرحله گروهی با نتیجه ۶-۱ شکست داده بود.حسن رحیمی، مسعود اسماعیل پور، صادق گودرزی، احسان لشگری، حامد تاتاری و کمیل قاسمی شش برد ایران را رقم زدند و فقط مهدی تقوی مسابقه خود را واگذار کرد.

محمود احمدی نژاد رییس جمهور نیز بلافاصله پس از پیروزی احسان لشگری و مسجل شدن قهرمانی ایران، از راهروی جایگاه ویژه وارد سالن شد.  او پس از قهرمانی ملی پوشان در جمع آنها حاضر شد و با انتقاد از احتمال حذف کشتی از المپیک گفت: «کسانی که میخواهند کشتی را از المپیک حذف کنند اشتباه میکنند؛ البته من هم قرار است نامهای به آنها بنویسم.»

در این رقابتها تیم ملی آمریکا هم با غلبه بر بلاروس روی سکوی سوم قرار گرفت. لاری جونز سرمربی تیم ملی آمریکا در جمع خبرنگاران گفت: «هواداران ایرانی بهترین هواداران کشتی در دنیا هستند و IOC با دیدن این تماشاگران، پاسخ انتقاد خود درباره این که کشتی هوادار ندارد را گرفت. خوشحالم که ایرانیان، آمریکاییها را هم تشویق کردند و نشان دادند آغوش مردم ایران برای مردم آمریکا باز است.»

نتایج انفرادی مسابقه مهیج فینال جام جهانی کشتی آزاد بین ایران و روسیه در ادامه آمده است.

  ۵۵ کیلوگرم: حسن رحیمی ۵  نریمان اسرافیلوف۰

در دیداری که به نظر میرسید دشوارترین کشتی برای ایران در مصاف با رقبای روس باشد، وقت اول به کلینچ کشید که گوی آبی، یک خم را در اختیار رحیمی قرار داد. او نیز با دو خم حریف را به پل زد و ۳-۰ برنده شد. رحیمی در وقت دوم اسرافیلوف را اسیر حملات خود کرد و با دو زیرگیری، رقیب سرشناس خود را به بند کشید.

۶۰ کیلوگرم: مسعود اسماعیل پور ۳  الکساندر بوگوموئف ۱

در وقت اول اسماعیل پور خاک شد اما چهار ثانیه به پایان وقت، دست زیر کتف حریف کرد و او را در خاک نشاند تا برنده شود. اسماعیل پور در وقت دوم هم اجازه خودنمایی به حریف روس نداد و با خاک و بارانداز ۲ امتیاز گرفت.

۶۶ کیلوگرم: مهدی تقوی ۱  آلن گوگایف ۴

تقوی در حالی به مصاف نایب قهرمان سال ۲۰۱۰ جهان رفت که با داشتن دو مدال طلای جهان در ویترین افتخاراتش، عناوین او به حریف روس میچربید. گوگایف در وقت اول کشتی را بست و کلینچ هم به نفع او بود تا ۱-۰ برنده شود.

در وقت دوم، گوگایف ۹۰ ثانیه دفاع کرد اما در بزنگاه مناسب، زیر تقوی را گرفت که تقوی کنده کشی کرد و سپس به پشت حریف رفت. داور وسط ۲ امتیاز برای روی پل رفتن به هر دو کشتیگیر داد اما رییس تشک تنها یک امتیاز به تقوی داد. اعتراض مربیان ایران هم نتیجه نداد و تقوی این کشتی را باخت.

۷۴ کیلوگرم: صادق گودرزی ۹  کاخابر هوبژتی ۶

در یکی از جذابترین کشتی ها، در ثانیه های پایانی وقت اول گودرزی برای زیرگیری اقدام کرد که هر دو کشتیگیر نیم تیغ شدند. داور ۳ امتیاز به گودرزی و دو امتیاز به هوبژتی داد. اعتراض مربیان روس نتیجه نداشت و گودرزی یک امتیاز دیگر گرفت.

یک دقیقه از وقت دوم گذشته بود که هوبژتی توانست گودرزی را در خاک بنشاند تا ۱-۰ پیروز شود.

گودرزی که از نیروی بدنی کم آورده بود در شروع تایم سوم دو بار خاک شد. سپس یک امتیاز را با زیرگیری جبران کرد اما بلافاصله باز هم خاک شد تا ۳-۱ عقب بیفتد. ۳۵ ثانیه به پایان، گودرزی یک امتیاز دیگر را هم جبران کرد و بیست ثانیه به پایان، ناباورانه امتیاز چهارم را هم گرفت تا سالن را به وجد بیاورد. گودرزی در واپسین ثانیه ها باز حریف روس را خاک کرد تا ایران ۳ بر یک از روسیه پیش افتد.

۸۴ کیلوگرم: احسان لشگری۲  ماگومد ابراگیموف ۰

وقت اول به کلینچ کشید که گوی به نفع لشگری بیرون آمد و یک بر صفر برنده شد.  در تایم دوم لشگری حریفش را بیرون برد اما داوران به خاطر هل دادن امتیاز ندادند. وقت دوم هم به کلینچ کشید که گوی باز هم به سود لشگری بیرون آمد و ۱-۰ پیروز شد تا با چهارمین برد انفرادی، ایران قهرمان جام جهانی شود.

۹۶ کیلوگرم: حامد تاتاری ۵  یوری بیلونوفسکی ۰

تاتاری مانند کشتی های قبلی بسیار مطمئن نشان داد و تایم اول را با خاک و بارانداز برد. این کشتیگیر خراسانی در وقت دوم هم دو بار متوالی حریف روس را با تسلط خاک کرد تا پنجمین برد ایران رقم بخورد.

۱۲۰ کیلوگرم: کمیل قاسمی ۴  فلیکس سارکایف ۰

قاسمی در یک کشتی برتر چند بار حریفش را در خاک نشاند تا ششمین برد ایران رقم بخورد. رسول خادم پس از قهرمانی ایران در جام جهانی کشتی آزاد به خبرنگاران گفت: خوشحالم که قهرمان شدیم، زیرا وقتی میتوانیم مردم را خوشحال کنیم، برایمان بسیار دلچسب است.

کاپ قهرمانی را محمود احمدی نژاد اهدا کرد. خادم که روی سکوی قهرمانی حاضر نشده بود، در ادامه گفت: در این مسابقات نواقصی داشتیم و امیدواریم که برای مسابقات اصلی آنها را بر طرف کنیم.

رسول خادم یادآور شد: خوشبختانه توانستیم با شکست روسیه انتقام کشتی فرنگی را هم بگیریم. البته تیم فرنگی ایران خیلی خوب بود، ولی روسیه در فرنگی بسیار قدرتمند ظاهر شده بود.
:: برچسب‌ها: خبرهای ورزشی, حاشیه های ورزش
ن : بهنام پارسا
ت : جمعه ٤ اسفند ۱۳٩۱
نظرات ()
 
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.