تیم ملی فوتبال ساحلی ایران با برتری مقابل ژاپن، عنوان قهرمانی ششمین دوره رقابتهای فوتبال ساحلی آسیا را نصیب خود کرد. ایران همچنین جواز حضور در جام جهانی ۲۰۱۳ فوتبال ساحلی به میزبانی تاهیتی را نیز کسب کرد.


در جام جهانی ۲۰۱۳ تاکنون حضور تیمهای ایران، ژاپن، اسپانیا، هلند، روسیه، اوکراین و تاهیتی میزبان بازیها قطعی شده است.

در رقابتهای آسیایی که به میزبانی قطر برگزار شد ۱۶ کشور حضور داشتند. پس از ایران و ژاپن تیمهای امارات و استرالیا در رده های سوم چهارم قرار گرفتند.

در پنج دوره قبلی بازیها ژاپن با دو جام قهرمانی و سه عنوان نایب قهرمانی، پرافتخارترین تیم تاریخ بازیها لقب گرفته بود. این تیم با کسب عنوان دومی این دوره از رقابتها همچنان عنوان برترین تیم تاریخ فوتبال ساحلی آسیا را نزد خود حفظ کرد.

امارات با دو قهرمانی، بحرین با یک قهرمانی و یک نایب قهرمانی، عمان با یک نایب قهرمانی و یک عنوان سومی دیگر تیمهای پر افتخار در ادوار گذشته این بازیها هستند. در این بین، ساحلی بازهای فوتبال ایران در پنج دوره قبلی، به چهار عنوان سومی دست یافته بودند و هرگز حتی به فینال بازیها نیز نرسیده بودند.

در این دوره از بازیها اما تیم ایران با سرمربیگری مارکو اوکتاویو، در گروه چهارم با شروعی طوفانی، ۲۰-۰ مقابل فیلی پین به برتری رسید.  گلهای این مسابقه را علی نادری، فرید بلوک باشی و مسلم مسیگر هر کدام ۳ گل، محمد احمدزاده و محمدعلی مختاری هر کدام ۴ گل، حسن عبدالهی (۲گل) و مهران مرشدی زاده به ثمر رساندند.

عراق رقیب بعدی ایران هم گریزی جز شکست ۱۰-۳ نداشت. فرید بلوک باشی، محمدعلی مختاری دو بار، مسلم مسیگر سه بار، علی نادری دو بار، مهران مرشدی زاده و مهدی حسنی  برای ایران گل زدند.

بازیکنان ایران که صعود خود را مسجل کرده بودند، در واپسین بازی گروهی مقابل چین نیز به برتری ۴-۲ رسیدند. مسلم مسیگر پس از درخشش در بازی های قبلی، این بار هم ۲ گل در کیسه چینیها کاشت. علی نادری و محمد مختاری نیز هر کدام یک گل برای ایران به ثمر رساندند تا این تیم رقیب امارات در مرحله بعدی شود.

صعود به جام جهانی با غلبه بر امارات

جدال دشوار برای راهیابی به جام جهانی، مقابل تیمی بود که سابقه دو عنوان قهرمانی در تاریخ این رقابتها را داشت. از طرفی اماراتیها در سواحل قطر، راحتتر بازی میکردند و عادت داشتند به کیفیت ساحل و دمای هوا.

اما سرانجام این ایران بود که با پیروزی ۳ بر ۲ سهمیه جام جهانی تاهیتی که در شهریور سال ۹۲ برگزار  خواهد شد را کسب کرد.  آندرانیک تیموریان بازیکن تیم ملی ایران که در تیم الخریطیات قطر بازی میکند نیز به استادیوم آمد و به حمایت از بازیکنان ایران پرداخت.

گلهای ایران را مسلم مسیگر، حسن عبدالهی و محمد احمدزاده به ثمر رساندند و این تیم را روانه دیدار پایانی کردند.

در رقابت برای کسب جام قهرمانی مقابل تیم با تجربه ژاپن، بازی پس از پایان وقت قانونی با نتیجه ۶ بر ۶ به پایان رسید. در ضربات پنالتی این ایران بود که توانست عنوان قهرمانی را به خود اختصاص دهد. برای ایران مهران مرشدی زاده، علی نادری، محمد علی مختاری، محمد احمدزاده، مسلم مسیگر به ترتیب ضربات پنالتی خود را به گل تبدیل کردند.

در پایان رقابتها اوزو از ژاپن به عنوان بهترین بازیکن معرفی شد. اما عنوان آقای گلی با ۱۲ گل زده به مسلم مسیگر از ایران رسید. سیمون جاگر از استرالیا نیز به عنوان برترین دروازه بان بازیها معرفی شد.

درخشش تیم افغانستان و قرار گرفتن این تیم بالاتر از تیمهای متمولی مثل عربستان سعودی، ازبکستان و قطر از نکات جالب توجه این دوره از مسابقات بود.

مارکو اکتاویو قبل از آغاز مسابقات به سایت فدراسیون فوتبال گفته بود با پایان تمرینات، آمادهایم تا قدرت جدیدی از فوتبال ساحلی ایران را به آسیا نشان دهیم.

علی نادری کاپیتان اصفهانی تیم ملی هم کاملاً مصمم، عقیده داشت: «به قطر میرویم تا حاصل زحمات یک ساله و نیمه مان را درو کنیم. به نمایندگی از بازیکنان باید بگویم ما در سواحل دوحه باید حرف هایمان را بزنیم.»
:: برچسب‌ها: فوتبال ساحلی, خبرهای ورزشی, فوتبال
ن : بهنام پارسا
ت : سه‌شنبه ۱٠ بهمن ۱۳٩۱
نظرات ()
 
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.