دنیای فوتبال هنوز از شوک اتفاقی که یک ماه قبل برای فابریس موامبا رخ داد، خارج نشده بود که یک خبر تلخ دیگر همه را بهت‌زده کرد. پیر ماریو موروسینی، بازیکن 25ساله لیورنو که در دیدار مقابل پسکارا دچار حمله قلبی شد، مانند بازیکن بولتون آنقدر خوش‌شانس نبود که بتواند نتیجه دیدار را از کسی بپرسد. زندگی تراژیک این پسر اهل برگامو، پایانی غم‌انگیزتر داشت اما شاید بتواند زندگی بازیکنان دیگری را در آینده نجات دهد.دنیای فوتبال هنوز از شوک اتفاقی که یک ماه قبل برای فابریس موامبا رخ داد، خارج نشده بود که یک خبر تلخ دیگر همه را بهت‌زده کرد. پیر ماریو موروسینی، بازیکن 25ساله لیورنو که در دیدار مقابل پسکارا دچار حمله قلبی شد، مانند بازیکن بولتون آنقدر خوش‌شانس نبود که بتواند نتیجه دیدار را از کسی بپرسد. زندگی تراژیک این پسر اهل برگامو، پایانی غم‌انگیزتر داشت اما شاید بتواند زندگی بازیکنان دیگری را در آینده نجات دهد.

گنجه رنج

پیرماریو موروسینی در 5جولای 1986 در برگامو به دنیا آمد. دوران کودکی او مثل بسیاری از پسربچه‌های برگامویی با فوتبال و عضویت در باشگاه آتالانتا سپری شد اما زندگی موروسینی از سال 2001 با حوادث تلخ گره خورد. ابتدا مادرش کامیلا، درگذشت و دو سال بعد، او پدرش را نیز از دست داد. اما این پایان مصیبت‌های زندگی این پسرک برگامویی نبود. او که مسوولیت نگهداری از خواهر و برادر معلولش را برعهده داشت، برادرش را نیز از دست داد تا تنها سال‌های پایانی عمرش را با خواهر بزرگ‌تر و معلولش زندگی کند. با این وجود او ناامید نشد و به تلاشش برای رسیدن به موفقیت در فوتبال ادامه داد. او برای همه رده‌های سنی ایتالیا بازی کرد و با بازی‌های خوبی که انجام داد، از آتالانتا راهی اودینزه شد. این باشگاه او را به تیم‌های رجینا، پادوودا، پیاچنزا و لیوورنو قرض داد تا بعد از رسیدن به اوج از او استفاده کند اما دست سرنوشت باعث شد تا او هرگز بازی با پیراهن اودینزه را تجربه نکند.

او در دقیقه 33 دیدار لیورنو مقابل پسکارا ناگهان روی زمین افتاد و به اندازه موامبا خوش‌شانس نبود که به بیمارستان برسد. البته توقف یک ماشین پلیس جلوی در ورودی ورزشگاه تاخیری یک دقیقه‌ای در رسیدن او به بیمارستان ایجاد کرد اما پزشکان اعلام کردند این تاخیر تاثیری در شرایط او نداشت.

اخطاری دوباره

بعد از اتفاقی که برای فابریس موامبا رخ داد، بسیاری مراقبت‌های پزشکی و تست‌هایی که از بازیکنان فوتبال گرفته می‌شود را زیر سوال بردند. بعد از این اتفاق ،بسیاری از باشگاه‌های انگلیسی تست‌های کاملی از بازیکنان‌شان گرفتند و همین معاینات دوباره بود که ابتلای استیلین پتروف به سرطان خون را مشخص کرد. اما اتفاقی که برای موروسینی رخ داد، نیاز به انجام این تست‌ها در همه سطوح را بار دیگر گوشزد کرد. متخصصان معتقدند برای مشخص شدن مشکل قلبی بازیکنان نیاز به تست‌های دقیق‌تری است و باشگاه باید توجه بیشتری به این موضوع نشان دهد. علاوه بر این، بعضی نیز معتقدند برنامه فشرده بازی‌ها و فشارهایی که روی بازیکنان وارد می‌شود، نقش زیادی در این اتفاقات دارد و باید در این زمینه هم اقداماتی انجام داد.

ستاره‌های ناکام

این اولین مرگ در زمین فوتبال نیست. اولین اتفاق از این نوع که بیش از همه هم مورد توجه قرار گرفت، مرگ مارک ویوین‌فو، بازیکن تیم ملی کامرون در رقابت‌های جام کنفدراسیون‌ها بود. تصویر زمین خوردن فو خیلی زود در سراسر دنیا پخش شد و خوشحالی بازیکنان فرانسه، قهرمان آن رقابت‌ها، بعد از گلزنی که گل‌هایشان را به این بازیکن تقدیم کردند، به یکی از تصاویر به یادماندنی آن سال تبدیل شد. مرگ فو تنها بعضی باشگاه‌ها را در به خدمت گرفتن بازیکنان سیاهپوست دچار تردید کرد اما موارد بعدی ثابت کرد این اتفاق می‌تواند برای هر بازیکنی رخ دهد. میکلوش فهر، بازیکن مجارستانی بنفیکا در دیدار مقابل گیمارش دچار حمله قلبی شد و تا پیراهن شماره 29 تیم پرتغالی برای همیشه به یاد او کنار گذاشته شود. تصویر لبخند او تنها ثانیه‌هایی قبل از حمله قلبی، مطمئنا برای مدت‌ها در ذهن طرفداران بنفیکا باقی خواهد ماند.

دو اتفاق بعدی در اسپانیا رخ داد. ابتدا آنتونیو پوئرتا، مدافع 22ساله سویا در سال 2007 در دیدار مقابل ختافه تسلیم مرگ شد و دو سال بعد اتفاق مشابهی برای دنیل خارکه، کاپیتان اسپانیول رخ داد. نکته قابل تامل اینکه همه این بازیکنان در زمان مرگ بین 22 تا 28سال داشتند؛ سال‌هایی که اوج شکوفایی یک بازیکن و سلامت جسمانی است و همین توجه بیشتر به شرایط سلامت بازیکنان را ضروری‌تر می‌کند.

اینکه این فهرست ممکن است در آینده طولانی‌تر شود، بسیاری از باشگاه‌ها و بازیکنان را نگران کرده اما دو اتفاق در فاصله‌ای کوتاه می‌تواند به اقدامات جدی‌تری منجر شود؛ هرچند هیچ تلاشی نمی‌تواند پیرماریو موروسینی، ‌هافبک 25ساله لیورنو را به دنبال فوتبال برگرداند.

 

نویسنده : بهنام جعفرزاده - روزنامه گل
:: برچسب‌ها: فوتبال, حاشیه های ورزش, خبرهای ورزشی, پزشکی ورزشی
ن : بهنام پارسا
ت : سه‌شنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩۱
نظرات ()
 
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.