کارشناس فوتبال گفت: نمی‌توانم خودم را به ساده‌لوحی زده و آمارهای فدراسیون فوتبال از جمله استعدادیابی از پنج هزار بازیکن را باور کنم!

امیر حاج‌رضایی در گفت‌وگویی تفصیلی با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با ابراز ناامیدی از روند فوتبال کشور به تشریح وضع موجود در نتیجه عملکرد فدراسیون و نیز تصمیم‌هایی که برای تیم ملی جوانان ایران پرداخت که در زیر می‌آید:

** آمار استعدادیابی‌ها می‌تواند شبیه آمار افزایش حقوق کارمندان باشد!

او ابتدا درباره آمار کمیته جوانان مبنی بر استعدادیابی از 5000 بازیکن به منظور پشتوانه‌سازی برای تیم ملی جوانان، اظهار کرد: آمارهای درخشان و نوید‌بخشی در خبرها از استعدادیابی انبوهی از بازیکنان جوان به گوش می‌رسد. این حرف‌ها خوب و قشنگ، اما با یک مثال آن را تعبیر می‌کنم، به خبر اضافه شدن حقوق کارمندان تا حد 20 درصد که امیدهای زیادی را میان این قشر و خانواده‌هایشان ایجاد می‌کند، اما در نهایت روی 8 درصد آن هم توافق نمی‌شود.


** نمی‌توانم با ساده‌لوحی آمارهای فدراسیون را باور کنم!

وی افزود: با در نظر گرفتن پنج، شش ماهی که از عمر این فدراسیون باقی مانده، باید همچون گذشته پرسید خروجی این آمار درخشان چه بوده است؟ نتیجه فعالیت‌در تمامی زمینه‌ها چه شد؟ من نمی‌خواهم خودم را به ساده‌لوحی زده و این‌گونه مسایل را باور کنم. نسبت به عدم اعلام رسمی نام سرمربی تیم ملی جوانان از سوی فدراسیون در شرایطی که اولین اردوی این تیم امروز (دوشنبه) آغاز شده، نوعی پنهان‌کاری آشکار وجود دارد. شاید فدراسیون که مدت ها قبل انتخابش را انجام داده، خواسته نام سرمربی را اعلام نکند تا در رسانه‌ها علیه او تاخته نشود.

** امثال اکبرمحمدی با قبول مسوولیت‌های بزرگ به خودشان ظلم می‌کنند

حاج‌رضایی تاکید کرد: کاری به شخص انتخاب شده برای این مسوولیت ندارم و فکر می‌کنم اگر هدایت تیم جوانان را به اکبر محمدی سپرده‌اند، تنها عیبی که به او وارد می‌شود این است که اگر به حقیقت توانایی این کار را ندارد، نباید مسوولیت می‌پذیرفت. اگر مشکل اصلی از جانب کسانی است که او را برای این کار می‌گمارند، امثال این مربیان جزو نسل جوان مربیگری فوتبال ما هستند که با قبول چنین مناصبی به خودشان ظلم می‌کنند.

** نتیجه‌گرایی با نادیده گرفتن مسیر پیشرفت فوتبال ملی به درد نمی‌خورد

وی افزود: در مجموع در فضای کنونی فوتبال، امید چندانی به موفقیت تیم ملی جوانان ندارم. وضعیتی که به شدت نتیجه‌گرا بوده و در تصمیم‌هایش این مساله را دنبال کرده و روند پیشرفت فوتبال در کشور برایش چندان اهمیتی ندارد، به درد ما نمی‌خورد. مگر تیمی در رده نوجوانان نساختیم که در مسابقات ازبکستان قهرمان آسیا شد، آیا موفقیت‌های رده نوجوانان را تکرار شد؟ دیدیم که سال بعد چه سرنوشتی برای این تیم رقم خورد و حتی از مرحله گروهی رقابت‌های قهرمانی آسیا بالا نیامد. استعدادیابی‌ها و کیفیت تشکیل آن تیم در ادامه چه ثمره‌ای برای فوتبال ملی ما داشت؟

** سالهاست به اصول و مبانی فوتبال پشت کردیم

این کارشناس فوتبال ادامه داد: هرچیزی اصول و مبانی دارد؛ سالیان سال است که ما به مبانی فوتبال پشت کرده‌ایم و فقط به دنبال نتایج بودیم که به آن هم نرسیدیم! مدت‌هاست بعضی قهرمانی‌ها، راهیابی‌ به تورنمنت‌ها و... سقف آروزوهای ما شده در حالی که خیلی از کشورهای مترقی با ناکامی‌های بزرگی مواجه بودند، اما مسیرشان را تغییر ندادند چون مسیر صحیحی از پیشرفت در پیش گرفته بودند. تیم ملی انگلستان در مسابقات انتخابی یورو 2008 با سرمربیگری "استیو مک‌لارن" در استادیوم ومبلی به کرواسی از پیش صعود کرده باخت و به این رقابت‌ها راه پیدا نکرد، اما مدیران فوتبال‌شان چه کردند؟ آن‌ها تشخیص دادند آن مربی برای فعالیت در این سطح ناتوان است و او را برکنار کردند، اما روند کارشان تغییری نکرد چون ارکان، سازمان و تشکیلات‌شان بهم نخورد. زلزله و سونامی به ساختار و برنامه‌هایشان وارد نشد و فقط جایی از کارشان را اصلاح کردند.

** مگر نمی‌بینید در دنیا با قانون‌شکنان چه می‌کنند؟

وی گفت: این روزها نابسامانی‌های مالی و اخلاقی متعددی را درباره مسوولان فوتبال دنیا می‌شنویم که خیلی پررنگ شده و کشورها به طور شفاف در این زمینه اطلاع‌رسانی می‌کنند. کره‌جنوبی و ترکیه از این دست هستند، اما نکته مهمی که کنارش وجود دارد برخورد قاطع و قانونی با آنهاست. هفتاد نفر از حق قانونی‌شان سوءاستفاده کرده و قانون‌شکنی کردند، اما با شفافیت نام‌شان عنوان شد و اکنون حق استفاده از امتیازات مختلف را ندارند.

** عصر "گفتاردرمانی" بر مدیریت فدراسیون حاکم شده!

حاج‌رضایی در نتیجه‌گیری بخشی از صحبت‌هایش به تعریف جدیدی برای اوضاع کنونی فوتبال ایران رسید و اظهار کرد: امروزه ما در فوتبال ایران با "عصر گفتار درمانی" مواجه هستیم. هیچ اقدامی نمی‌شود و تنها با جملات و کلمات سعی در توجیه ناکامی‌ها دارند. اگر کسی کار غیرقانونی می‌کند، برخورد لازم و کافی صورت نمی‌گیرد.

** فدراسیون در عصر تکنولوژی با تفکر عصر چاپار اداره می‌شود!

وی ادامه داد: به تعبیر برخی متفکران، دنیای امروزه عصر موج سوم پیشرفت بشریت که وام‌دار تکنولوژیست را سپری می‌کند. نسل کنونی ما در موج کنونی زندگی می‌کنند. در این عصر انواع و اقسام منابع اطلاعاتی درست و کافی می‌تواند در اختیار هر کسی قرار گیرد و عصر چاپار و پیک نیست که آمار دواخطار یک بازیکن از سوییس به تهران حرکت کند تا پس از روزها به اینجا برسد! اما ظاهرا این اتفاق افتاده و افکار گردانندگان فوتبال ما مربوط به عصر چاپار است؛ عصری که سال‌ها دفن شده است.

** خروجی فعالیت فدراسیون در 3،5 سال گذشته واقعا چه بود؟!

وی افزود: بنابر این تفاسیر نمی‌توانم به آمارهای قشنگ فدراسیون برای کارهای پایه‌ای، استعدادیابی و... دلخوش کنم. نه آن را تایید ونه تکذیب می‌کنم، چرا که تنها با شنیدن آمارها نمی‌توان قضاوت دقیقی داشت. هر کسی را براساس عملکردش می‌شناسند و رفتارش مبین شخصیت اوست؛ اگر فدراسیون را یک مجموعه بدانیم باید پرسید در طول سه سال و نیم فعالیت این دوره مدیریتی، خروجی کار چه بوده و آیا به سود پیشرفت فوتبال ملی ما بوده است؟ فکر می‌کنم همه علاقمندان فوتبال در کشور پاسخ منفی به این پرسش بدهند.

** الفاظ استفاده از خرد جمعی، کمیته فنی یا... ظاهری است

این کارشناس فوتبال با بیان اینکه اگر اکبرمحمدی علاقمند به اعتلای فوتبال ملی ایران بود، نباید پیشنهاد سرمربیگری تیم ملی جوانان را می‌پذیرفت، خاطرنشان کرد: اگر کسی توانایی قبول مسوولیتی در این سطح را نداشته و افراد شایسته‌تر از خود را برای این پست می‌شناسد، خیلی ساده نباید آن را بپذیرد هرچند چنین اشخاصی خیلی کم‌یاب هستند. همانطور که گفتم ایراد جدی متوجه اشخاصی است که به خود اجازه دادن چنین پیشنهاداتی را می‌دهند. کسانی که بدون کار کارشناسی می‌نشینند و تنها ظاهر الفاظی چون خرد جمعی، کمیته فنی یا... را هم به تصمیم‌هایشان می‌بندند.

** نیاز به رنسانس در سه اصل

حاج‌رضایی در ترسیم آینده فوتبال ایران، به ایسنا گفت: این روند نزولی و بی‌نتیجه کار را به جایی رسانده که نیاز به یک رنسانس و نوزایی دارد. نوزایی که در آن سه اصل مدیریت، برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری باید عمیقا دستخوش تغییرات نگرشی شود. شاید برای هزارمین بار است که پرسش‌هایم به دیوار می‌خورد اما چاره‌ای جز این راه نیست.

** چرا باید4 سال صبر کنیم تا دوره مدیریت‌های ناکارآمد تمام شود؟!

وی با بیان اینکه اگر مدیریتی توانایی لازم را در فوتبال نداشت نباید صبر کرد تا دوره‌ چهارساله‌اش تمام شود، تصریح کرد: معنایی ندارد شخصی که در انجام امور مدیریتی فوتبال ناکارآمد بود تا اتمام دوره‌اش صبر کنیم تا شخص دیگری جایگزین شود. این به نوعی اصرار بر حاکمیت اجرایی تفکر غیرتوانمند بر راس فوتبال کشوراست.

** فدراسیون نیازمند تغییرات جدی در فکر و اندیشه مدیریتی است

این کارشناس فوتبال افزود: این تنها مختص به دوره علی کفاشیان نیست و در اصلی مهم و جامع نیاز به تغییرات در فدراسیون، تغییرات فیزیکی اشخاص نیست بلکه تغییرات اندیشه‌ای در مدیریت فدراسیون مهم و نیاز است. اینکه یکی برود و یکی دیگر با همان نظام فکری بیاید کار را به جایی نمی‌رساند و این فکر و اندیشه حاکم بر کار است که باید دگرگون شود.

** بعد از فاجعه تیم امید، گفتند نیازی به تشکیل مجمع نیست!

حاج‌رضایی همچنین با انتقاد به نوع سیستم نظارت بر کار فدراسیون و تشکیل مجمع در مواقع اضطراری، به ایسنا گفت: در خبرها شنیدم مجمع، هیات رییسه یا افرادی که مسوول تشخیص امکان برگزاری مجمع فدراسیون در مواقطع اضطراری هستند، بعد از افتضاحی که برای تیم امید بوجود آمد، اعلام کردند نیازی به تشکیل مجمع اضطراری نیست! وقتی آن‌ها بعد از آن فاجعه ضرورتی برای تشکیل مجمع نمی‌بینند، ما چه بگوییم؟! اصلا چطور می‌دانیم این اتفاقات را درک کنیم؟

** مدت‌هاست نسبت به حذف‌ تیم‌های ملی واکسینه شده‌ایم!

وی ادامه داد: مگر منتقدان به خاطر حذف تیم امید خواسته بودند مجمع تشکیل شود؟ ما که نسبت به حذف تیم‌های ملی واکسینه هستیم و عادت کردیم. ما مشکلی با حذف تیم امید نداریم، حالا حسرت 36ساله‌مان شده 40 ساله اصلا بشود 80 ساله! مشکل حذف این تیم نیست، مشکل این است که در عصر تکنولوژی، سازمان فوتبال ما نمی‌داند کدام بازیکنش دو اخطاره است و از او استفاده می‌کند! با این خطای به این بزرگی که تیم یک مملکت هفتاد میلیونی را حذف کرد و چهارسال به عقب انداخت، چه انتظارهای دیگری باید داشته باشیم؟

** قرار باشد اندیشه حاکم تغییر نکند همان بهتر که کفاشیان بماند

حاج‌رضایی خاطرنشان کرد: فرضا که ضرورت تشکیل مجمع را هم احساس می‌کردند و کفاشیان می‌رفت؛ اگر با رفتن او فرد دیگری از همان جنس تفکر و اندیشه برسر کار می‌آمد که فرقی نمی‌کرد؛ اتفاقا در آن شرایط بهتر است کفاشیان بماند؛ چون می‌دانیم اگر او کارش را بلد نیست حداقل آدم خوبی است.

** افراد که صلاحیت تشخیص تشکیل مجمع دارند نباید ذی‌نفع فدراسیون باشند!

وی تاکید کرد: از قوانین تشکیلات مدیریتی فدراسیون اطلاع دقیقی ندارم اما معتقدم افراد تصمیم‌گیرنده که به طور قانونی صلاحیت تشخیص تشکیل مجمع فدراسیون به منظور بررسی عملکرد آن را دارند نباید غیرمستقل باشند؛ نباید مسوولیت‌هایی داشته باشند که ذی‌نفع امورات فدراسیون باشد. مگر می‌شود کسی کارش در بخش‌هایی به سیستم اجرایی فدراسیون مرتبط می‌شود، در حالت کلان بر مدیریت مجموعه نظارت کرده و قابلیت استیضاح آن را داشته باشد.

** تنها راه نجات فوتبال ملی ما استخدام مربی بزرگی در حد کی‌روش نیست

این کارشناس فوتبال در پاسخ به این سوال که حضور کارلوس کی‌روش چقدر می‌تواند امید به موفقیت حداقل تیم بزرگسالان را زنده نگه دارد، به ایسنا گفت: انسان با امید زنده است و شاید تنها تیمی که امیدوارانه منتظر هستیم اول مرداد نخستین حضور رسمی‌اش را ببینیم تیم کارلوس کی‌روش است. حضور او که پرفسور ورزش بوده، به پنج زبان زنده دنیا صحبت می‌کند، سرمربی چندین تیم ملی و باشگاهی معتبر در دنیا بوده در تیم ملی مهم است و قطعا با زحمت زیادی هم او را آورده‌اند اما بدانیم که راه نجات فوتبال ملی ما تنها استخدام یک مربی بزرگ نیست. در کنار استفاده از او الزامات دیگری چون بستر مناسب، امکانات کافی، مسیر پیشرفت منطقی بازیکنان در باشگاه‌ها، سیستم آکادمی‌ها، کشف و پرورش استعدادها و... مهم است تا فرصت بروز توانایی‌ها را به سرمربی بدهد. آیا همه این‌ها یا حداقل بخشی از آن‌ها را فراهم کرده‌ایم؟

** عمده مربیان خارجی که به ایران آمدند با توجه به منافع‌شان هم‌آهنگ فوتبال ما شدند

حاج‌رضایی خاطرنشان کرد: به حضور کی‌روش در تیم ملی خوشبینم و از برخی جملاتش در فوتبال ایران لذت می‌برم. او مدتی پیش گفت " آمدم فوتبال ایران را تغییر دهم نه آنکه خودم تغییر کنم." این خیلی مهم است چرا که مربیان بسیاری بودند که با فوتبال ما تغییر کردند و با آن هم‌آهنگ شدند. عمده آنها تنها منافع شخصی‌شان را دیدند. با این حال آوردن کی‌روش به تنهایی مهم نیست و باید قطعات دیگر پازل موفقیت را هم تکمیل کرد.
:: برچسب‌ها: خبرهای ورزشی, حاشیه های ورزش, فوتبال
ن : بهنام پارسا
ت : سه‌شنبه ٢۱ تیر ۱۳٩٠
نظرات ()
 
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.