قلب یک تلمبه عضلانی است که در سینه قرار دارد و بطور مداوم در حال کار کردن و تلمبه زدن است. قلب بطور شبانه روزی خون را به سرتاسر بدن تلمبه می‌کند. در حدود ۱۰۰۰۰۰ بار در روز قلب ضربان می‌زند. برای اینکه قلب بتواند این کار سنگین را انجام دهد نیاز دارد که توسط شریانهای کرونری ، به عضله خودش هم خونرسانی مناسبی صورت پذیرد.

* آناتومی قلب : این عضو مخروطی شکل بصورت کیسه‌ای عضلانی تقریبا در وسط فضای قفسه سینه (کمی متمایل به جلو و طرف چپ) ابتدا در دل اسفنج متراکم و وسیعی مملو از هوا یعنی ریه‌ها پنهان شده و سپس توسط یک قفس استخوانی بسیار سخت اما قابل انعطاف مورد محافظت قرار گرفته است. ابعاد قلب در یک فرد بزرگسال حدود ۶×۹x12 سانتیمتر و وزن آن در آقایان حدود ۳۰۰ و در خانمها حدود ۲۵۰ گرم (یعنی حدود ۰/۴ درصد وزن کل بدن) می‌باشد.
:: برچسب‌ها: فیزیولوژی انسان, فیزیولوژی
ن : بهنام پارسا
ت : چهارشنبه ۱٧ فروردین ۱۳٩٠
نظرات ()

عشق و حسادت از یک هورمون نشات می گیرند  .

یک مطالعه که به تازگی انجام شده است، نشان می دهد: هورمون “اکسی توسین” که بر رفتار هایی مانند اعتماد، همدلی و سخاوت تاثیر می گذارد، بر رفتارهای متضاد آن مانند حسادت و تکبر نیز تاثیر دارد.   

محققان با توجه به یافته های این مطالعه اظهار داشتند: این هورمون برانگیزاننده احساسات اجتماعی است، بطوری که زمانی که ارتباط شخص مثبت است هورمون اکسی توسین موجب تقویت رفتارهای مثبت اجتماعی می شود و زمانی که این ارتباط منفی است این هورمون احساسات منفی را تقویت می کند.
مطالعاتی که پیش از این انجام شده نشان می دهد،‌ هورمون اکسی توسین تاثیر مثبتی بر روی احساسات مثبت دارد.
:: برچسب‌ها: فیزیولوژی, فیزیولوژی انسان, فیزیولوژی ورزشی
ن : بهنام پارسا
ت : چهارشنبه ۱٧ فروردین ۱۳٩٠
نظرات ()

غده تیروئید شامل دو لوب و یک قسمت میانی بنام تنگه می باشد و وزن متوسط آن در حدود ۲۰ تا ۲۵ گرم است. غده تیروئید جنین انسان در روز ۲۹ جنینی می تواند هورمون های تیروئیدی را تولید نماید.
غده تیروئید دو نوع هورمون با خواص بیولوژیکی و فیزیولوژیکی کاملا مشخص ترشح می کند. تیروکسین مهمترین هورمون تیروئید است که اثرات فیزیولوژیکی مهمی در متابولیسم سلول های سراسر بدن برعهده دارد و ترکیبات مشابه آن مانند T3 وT2و T1نیز به مقادیر متفاوتی از تیروئید ترشح می شوند که همان اثر تیروکسین را دارند اگرچه T3 نسبت به بقیه آنها اثر قوی تری دارد. بعلاوه هورمون دیگری نیز بنام کلسی تونین که در تنظیم کلسیم و فسفر خون نقش دارد از تیروئید ترشح می شود.
* برای اینکه غده تیروئید بتواند به وظایف خود به درستی عمل نماید حضور شرایط زیر لازم است:
•غده از لحاظ بافت شناسی وضعیت طبیعی داشته باشد.
•هورمون تیروتروپین به مقدار مناسب از هیپوفیز ترشح شود.
• مقادیر کافی ید در اختیار غده قرار داده شود.
* نقش ید در بدن
:: برچسب‌ها: فیزیولوژی, فیزیولوژی انسان, فیزیولوژی ورزشی
ن : بهنام پارسا
ت : چهارشنبه ۱٧ فروردین ۱۳٩٠
نظرات ()

برای نوشتن یک طرح پایان نامه، معمولاً فرم های از پیش تهیه شده ای وجود دارد که دانشجو باید آن را پر کند. پروپوزال یا طرح پایان نامه باید زیر نظر استاد راهنما تدوین شود. با توجه به این که فرم های پروپوزال بخش های یکسان و مشابه فراوانی دارند، توضیحات لازم برای پر کردن هربخش ارایه می شود. دانشجو باید فرم طرح پایان نامه یا پروپوزال را تکمیل نماید(پیش نویس) و پس از رویت و هماهنگی با استاد راهنما آن را نهایی نماید. دقت کنید که برای تدوین فرم پروپوزال نباید بخش های اساسی مربوط به تحقیق خالی بماند.
بخش های مشترک در فرم های طرح پایان نامه های دانشگاهی که حتماً باید پر شوند و توضیحات آن در ادامه ارایه می شود.
:: برچسب‌ها:
ن : بهنام پارسا
ت : سه‌شنبه ۱٦ فروردین ۱۳٩٠
نظرات ()

باشگاه رئال مادرید یکی از ثروتمندترین باشگاه های جهان است و تیم فوتبال این باشگاه نیز طرفداران بیشماری در سراسر جهان دارد.

جالب است بدانید دیدن تمرینات تیم فوتبال رئال مادرید در اسپانیا به راحتی امکانپذیر است تنها شرط حضور در تمرین رئال مادرید و بازدید از ورزشگاه سانتیاگو برنابئو مادرید خرید یک بلیت 16 یورویی است ( حدود 24 هزار تومان البته اگر هر یورو را 1500 تومان محاسبه کنید.)

البته شما فقط از دور ستاره های اسم و رسم دار این تیم را نخواهید دید و اگر بخواهید می توانید با پرداخت 100 یورو( حدود 150 هزار تومان) با کریس رونالدو یا هر ستاره دیگر این تیم عکس یادگاری بگیرید.
عکس یادگاری شما در کمتر از 10 دقیقه به شما تحویل می شود.

این تنها یکی از راه های درآمدزایی باشگاه های جهان است.باشگاه هایی که نه تنها هزینه ای بر دوش دولت ها نمی گذارند که با پرداخت مالیات بردرآمد برای کشور و دولت خود نیز درآمدزا هستند.

اما در فوتبال مثلا حرفه آی ایران باشگاه ها فقط هزینه زا هستند شاید بتوان در سال جهاد اقتصادی به درآمدزا بودن فوتبال نیز توجه کرد واز جیب بیت المال کمتر برای فوتبال هزینه کرد.
:: برچسب‌ها: فوتبال, مدیریت ورزشی
ن : بهنام پارسا
ت : شنبه ٦ فروردین ۱۳٩٠
نظرات ()

Acid

Substances with a tendency to donate a proton (hydrogen ion) in chemical reactions, they turn litmus red and have a pH less than 7.

Action spectrum

Rate of activity in relation to wavelength of light, e.g. photosynthesis most active in blue and red parts of the visible spectrum.

Active transport

Transport of a substance against its prevailing diffusion gradient using energy from respiration.

Adaptive radiation

The assumed development or evolution of a variety of descendant species adapted to different ways of life, from a single ancestral species.

Adenosine triphosphate (ATP)

The so-called "energy-rich" carrier molecule which is the immediate source of energy in the cell. It is continually regenerated from various energy-reserve compounds.
:: برچسب‌ها: دیکشنری, زبان تخصصی
ن : بهنام پارسا
ت : شنبه ٦ فروردین ۱۳٩٠
نظرات ()
 
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.